Je Facebook naozaj zlo?

Facebook poskytuje používateľom nemálo možností – vytvoriť si sieť priateľov na internete, aktualizovať svoj osobný profil a dať o sebe vedieť ostatným, zverejňovať svoje fotografie a videá, komentovať a zdielať zaujímavý obsah. Mnoho dobrých vecí…

Paranoidní kritici Facebooku idú radi odkazujú na krátke konšpiračné video, ktoré poukazuje na niektorých ľudí stojacich za Facebookom. Facebook má nesporne o používateľoch veľké množstvo dát, ktoré starostlivo analyzuje a hladá v nich skryté súvislosti a vzory. Facebook má informácie o vzťahoch medzi používateľmi (FRIEND) a rovnako aj o vzťahoch používateľov a ich obľúbených stránok, blogov či filmov (LIKE). A navyše Facebooku sa podarilo rozšíriť tlačidlo LIKE na nespočetné množstvo stránok, čím získal obrovskú konkurenčnú výhodu.

Ale je Facebook naozaj zlo?

Pri odpovedi na vyššie položenú otázku súhlasím s Chrisom Messinom (zaoberá sa problematikou Open Web, Microformats alebo OAuth), ktorý v blogu vyjadruje názor: “Facebook by bolo možné považovať za zlo, keby všetky ‘like’ viedli do Facebooku a keby možnosť vyjadrenia ‘like’ vyžadovala Facebook účet a keby Facebook získal všetky dáta vyjadrujúce vzťah medzi používateľmi a obsahom. Naša identita je príliš dôležitá nato, aby bola vlastnená jedinou spoločnosťou.” Facebook by bol naozaj nebezpečný, keby bol jediný poskytovateľ identity na internete a každé vyjadrenie obľúbenosti (‘like’) by bolo majetkom Facebooku.

Zdá sa však, že vševláda Facebooku na poli poskytovania identity je málo pravdepodobná. Existuje totiž nemalý počet internetových alternatív a telekomunikačné spoločnosti sa na svoju úlohu poskytovateľa identity poctivo pripravujú.

Iná sociálna sieť na internete ako poskytovateľ identity

Facebook nie je jediný poskytovateľ, o čom svedčí veľké množstvo iných sociálnych sietí, ktoré tiež môžu slúžiť ako poskytovateľ identity na internete – Twitter, LinkedIn, Digg, Delicious, MySpace, Flicker a mnohé ďalšie. Nie je však zábavné vytvárať si stále nové a nové konto a preto “otvorené” snahy ak OpenIDOAuth alebo OpenLike prinášajú vhodné riešenia pre tých, ktorí chcú zdielať s priateľmi svoje statusy, fotografie či videá na webe, ale boja sa, že ich identitu bude vlastniť jedna megaspoločnosť. Facebook nás naučil, aké jednoduché je používať Facebook Connect alebo Facebook Like. Cesta je vychodená a alternatívne riešenia sú pre používateľov ľahšie uchopiteľné (s vlastným tlačidlom prichádza aj u nás málo známy Foursquare).  

 

Telekomunikačná spoločnosť ako poskytovateľ identity

Takmer každý moderný človek využíva služby mobilného operátora. Už nejde len o telefonovanie či sms-ky, ale čoraz častejšie aj o dátové služby. Telekomunikačná spoločnosť má o nás dôležité informácie týkajúce sa našej identity hneď ako vytočíme číslo, alebo pošleme sms a navyše má adresu, na ktorú nám pravidelne doručuje faktúry.

A vďaka komunikačnému zariadeniu, ktoré používame (mobilný telefón, modem, IP telefón) by sme mohli byť v sieti telekomunikačnej spoločnosti jednoznačne identifikovaní bez potreby zadávať prihlasovacie údaje (presne tak, ako to robíme pri telefonovaní či esemeskovaní). A zjednodušila by sa tiež možnosť platiť za obsah a služby na internete (tzv. mikroplatby) – prišli by na faktúre priamo domov.

Aká je teda odpoveď na našu otázku?

Naša identita je príliš doležitá na nato, aby konkurencia na trhu dovolila vlastniť ju jedinej spoločnosti. Facebook priniesol mnoho dobrých nápadov a riešení, ale sotva sa mu podarí ovládnuť svet internetu. Alebo máte iný názor?


Reklamy

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in Social Media and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Je Facebook naozaj zlo?

  1. Spätné upozornenie: Tweets that mention Je Facebook naozaj zlo? | Tomáš Kuzár a jeho blog -- Topsy.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s