Virtuálny privátny server – riešenie pre nenáročných

Pred nedávnym časom som napísal niekoľko slov o možnostiach virtualizácie cez Amazon Web Services. Rok zadarmo v cloude môže byť fajn, ale čo potom? Mnohí hovoria, že cloud je veľmi predražená hračka. Ale ako sa potom dostať k rozumnému serveru bez nutnosti kupovať a skladovať dodatočný hardvér?Sú 4 jednoduché možnosti ako si zaobstarať server, ktorý bude dostupný z internetu:

 1. štandardný web hosting
 2. cloud computing
 3. dedikovaný server
 4. virtuálny privátny server

V tomto blogu sa budem venovať poslednej možnosti, ktorou je virtuálny privátny server (VPS). Virtuálny preto, lebo na jednom fyzickom serveri môže bežať aj viacero virtuálnych serverov. Privátny preto, lebo jeden virtuálny stroj je využívaný jediným konkrétnym zákazníkom.

Dal som si tú námahu a prešiel som zopár poskytovateľov VPS na Slovensku. V tabuľke som zhrnul parametre serverov, ktoré poskytujú v cene približne 30 € za mesiac.

Spoločnosť RAM (MB) HDD (GB) Traffic (GB) Cena (€/mes)
Exohosting 512 30 75 36.30
Yegon 512 50 150 35.88
Websupport 512 20 100 24.00
D2U 1024 60 neobmedzený v SR 33.00
Kongo 1024 30 neobmedzený 30.00

Z tabuľky je možné vidieť, že ponuky jednotlivých poskytovateľov sú veľmi podobné. Okrem malých rozdielov vo výkonnostných parametroch, sa ponuky líšia v rozsahu poskytovania zákazníckej podpory a v dostupných aplikáciach na správu serverov. Ceny môžu byť významne ovplyvnené poskytovaním vernostných a množstevných zliav.

Slovo na záver. Virtuálny privátny server nie je riešenie na všetko a pre každého. Hodí sa na hostovanie menej náročných webových aplikácií, ktoré vyžadujú špeciálny podporný softvér alebo neštandardné nastavenia. Je VPS vhodné riešenie aj pre vašu aplikáciu?

Reklamy

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in IT lifestyle, Web 3.0 Intelligence and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to Virtuálny privátny server – riešenie pre nenáročných

 1. Rasto píše:

  Tie ceny su este v skutocnosti vyssie, kedze si k tomu treba priratat zalohovanie, ktore v cene vacsinou nie je. Tiez na VPS treba nejakeho administratora, lebo ked sa tam budu len tak buchat prikazy z internetu, tak to bude hackune a zaspamovane do prvej objavenej chyby.

  uplne najvyhodnejsie mi pride http://www.iserver.sk, vid ich porovnanie s virtualnym serverom: http://www.iserver.sk/virtualny-server

  Vsetko je v cene a netraba platit za nevyzite veci, plati sa DENNE len za realne vyuzite data.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s