Peugeot a Citroën to majú nahnuté


V posledných dňoch obleteli Slovenskom správa o neľahkej ekonomickej situácii v rámci koncernu Peugeot Citroën. Spomínalo sa, že PSA Peugeot Citroën odchádza z francúzskeho indexu CAC 40, že PSA Peugeot Citroën potrebuje znížiť kapacity a prepúšťať, alebo že väčšinu dcéry Peugeotu možno kúpia ruské železnice.

Image

Asi netreba dlho vysvetľovať, že automobilky dlhodobo úžasným spôsobom zlepšujú svoje výrobné procesy a zefektívňujú výrobu. Je tam obrovský tlak na znižovanie nákladov, na inovácie či na snahu uchytiť sa na rozvíjajúcich sa trhoch kdesi v Ázii alebo Južnej Amerike. Avšak koncernu Peugeot Citroën robí problém obstáť v tomto konkurenčnom boji. A jedným z dôvodov je, že automobilka PSA je príliš malá. A pritom ide o armádu vyše 200 tisíc zamestnancov po celom svete. Zrejme globalizácia v automobilovom priemysle postupne naráža na svoje limity.

A východisko? Postupne sa jedno črtá. Autá už nebudú neskutočne komplikované stroje zmontované z niekoľkých desiatok tisíc súčiastok. Namiesto toho lokálny výrobca poskladá auto z niekoľkých základných blokov presne podľa potrieb kontrétneho zákazníka. Jeden príklad za všetky. V dnešných autách je neskutočne náročné dať dokopy mechanizmus motora a prenosu jeho sily do kolies. O pár rokov budeme mať malý elektrický motor pripevnený priamo na kolese a nebude problém poskladať pre zákazníka hoci aj osemkolku!

Všetkých zúčastnených čaká svetlá budúcnosť: zákazník bude jazdiť na originálom aute, lokálny výrobca bude poskytovať tvorivú prácu a globálne koncerny sa už nebudú musieť spájať do ešte väčších nemanažovateľných celkov za účelo
m prežitia. Win-win hurá.

Reklamy

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in Peugeot and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s