Ako môže angažovanosť na webe pomôcť ľuďom na Orave

Orava sa rozprestiera naprieč mnohými “horami a dolami”. Ľudia sa tam od dávnych čias živili lesným hospodárstvom, poľnohospodárstvom a tradičnými remeslami. Ešte aj dnes mnohí ľudia starajú o dobytok, vyrábajú lokálne špeciality ako syrové korbáčiky, renovujú storočné drevenice, vyrábajú varešky a válovy z dreva alebo tiež zvážajú drevo v ťažko dostupných lesov pomocou koní. V lete sa v regióne konala súťaž konských záprahov, kde sa zúčastnilo viacero hospodárov z mnohých oravských dedín.

Avšak pomerne vysoká nezamestnanosť na Orave má za následok, že ľudia odchádzajú za prácou do iných častí Slovenska alebo do zahraničia a tak zanechávajú svoje tradičné spôsoby práce. Dielne a hospodárstva chátrajú, na tradičné remeslá a zvyky sa zabúda. Obyvatelia pomaly prichádzajú o dedičstvo svojich predkov.

Ako často sa opakujúci problém miestnych obyvateľov, sme identifikovali nedostatočné možnosti uplatnenia sa na trhu práce. Spolu s miestnymi obyvateľmi vidíme ako východisko pre udržanie tradícií rozvoj cestového ruchu – možnosť ubytovania v lokálnych dreveniciach, jazda na koňoch, práca s drevom, pomoc pri výrobe tradičných výrobkov z mlieka, starostlivosť o dobytok, aktívny oddych v prostredí nedotknutých oblastiach oravských lesov.

Jednou z možností ako podporiť cestovný ruch na Orave je vytvorenie stránky, kde budú lokálni remeselníci a hospodári prezentovať svoje produkty a služby. Webová stránka bude následne propagovaná v prostredí internetu. Samozrejme to nepôjde samo od seba. Základným predpokladom úspešnosti webového projektu je motivácia miestnej komunity stránku priebežne aktualizovať a tak pomáhať zviditeľniť celý región.

Orava je nádherný región a nepochybne má čo ponúknuť. V krátkej prípadovej štúdii sme načrtli ako je možné podporiť rozvoj turizmu na Orave vytvorením webovej stránky, ktorá bude prezentovať originálne výrobky a služby miestnych obyvateľov.

Reklamy

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in IT lifestyle, Project Management and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s