Staviame úsporný dom – vďaka za ohlasy a podnety

Od publikovania môjho úvodného stavebného blogu uplynulo len málo dní a vďaka mnohým inšpiratívnym komentárom dávam sa do písania opäť. Takže v prvom rade ďakujem vám všetkým, ktorí ste prispeli svojim časom a záujmom. 

Juraj v diskusii navrhol použiť tradičný materiál slamu. Najprv som si myslel, že to je haluz, až kým mi Laco neporadil stránku o slamených domoch. Použitie slamených panelov nie je uletený nápad, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.  

Ďalšou myšlienkou hodnou dlhšieho bádania je použitie kotla s minimálnym možným výkonom. To mi poradil Mišo. Že to je vhodnejšie ako tepelné čerpadlo. Keď som si následne otvoril stránku s ponukou rôznych kotlov, povedal som si, že túto tému odparkujem na neskôr. Do toho mi však skočil podnet zapodievať sa pasívnym domom, ktorý práve tepelné čerpadlo používa. Nakoniec teda vôbec netuším, či tepelné čerpadlo áno alebo nie. 

Image

Po pár dňoch hľadania a uvažovania smerujem môj pôvodný stavebný zámer, postaviť dom za maximálne nízku cenu, do trochu inej roviny: chcem postaviť úsporný domček  za rozumnú cenu. Tu si dovolím citovať prof. Jána Košturiaka, ktorý poukazuje na potreby zvažovania rozumnej kúpu: “Keď si ľudia kupujú auto, tak sa zaujímajú o jeho spotrebu, servis, výkon, bezpečnosť a ďalšie parametre. Je zaujímavé, že väčšina ľudí, ktorí si stavajú alebo kupujú napríklad dom, sa o spotrebu, servis alebo bezpečnosť nezaujímajú, pretože často tieto kritériá nevedia presne sformulovať. Koľkí kupcovia domu sa zaujímajú napríklad o množstvo kWh/m2 za rok? A možno by boli prekvapení, keby zistili, že pri staršom dome je táto spotreba vyše 200 – 300 a pri modernom pasívnom dome napríklad menej ako 50.” Voľakedy som uvažoval aj o “použitom” dome, ale teraz ma už lákajú moderné prístupy a materiály a možnosť stavbu priebežne kontrolovať.

V rámci surfovania stavebného internetu ma zaujala myšlienka pozemkového družstva. Iste, družstvá tu už boli, ale možno by to mohlo byť riešenie úspešného záhradkárskeho modelu a v nejakej šťastnej konštalácii by to mohlo pomôcť aj k trvalého bývaniu. 

To je z dnešného dielu všetko. Na TODO list si dávam tepelné čerpadlá a kotle (pozn. ide tu o kondenzačné kotle ). Tiež som zvedavý na návrh murovaného nízkoenergetického domu pre svojpomocnú výstavbu. A čoskoro sa začnem poohliadať po pozemkoch a lokalitách. Resp. máte tipy na témy, ktorým by som sa mal venovať na úplnom začiatku stavebnej púte? Ďakujem.

 

,

Reklamy

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s