Tatranský škandál: Neoznačené bežecké trate napriek dotáciám

IMAG0134Na prelome novembra a decembra slovenskými médiami prehrmela správa, že mesto Vysoké Tatry zabezpečí na zimnú sezónu upravené bežecké trate v lokalitách Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica. Bežeckú verejnosť táto stráva veľmi potešila. O to väčšie bolo sklamanie nadšencov bežkovania, keď zistili, že trate nie sú vôbec označené.

V posledných rokoch bolo vo Vysokých Tatrách vybudovaných mnoho nových hotelov, penziónov či apartmánových domov. Počas zimnej sezóny Vysoké Tatry privítajú návštevníkov, ktorí sa tešia zo zimných športov a výletov do okolia. Nezanedbateľná skupina zimných turistov vyznáva bežecké lyžovanie. Žiaľ, napriek pútavým sloganom a PR správam, Vysoké Tatry stále nedokážu vytvoriť vhodné podmienky pre bežecké lyžovanie.

V správe bolo uvedené, že na Štrbskom Plese bude k dispozícii 11 tratí v rôznych kategóriách podľa náročnosti. Počas návštevy Štrbského Plesa sme sa presvedčili, že na samotných bežeckých tratiach vládne úplny zmätok. Napriek veľmi dobrým snehovým podmienkam, nebolo možné zistiť, kde trať začína a kde končí. Taktiež nebolo jasné, či je trať určené pre klasický alebo voľný štýl. Trate boli vyznačené na veľkých orientačných tabuliach, no vzhľadom na použitú mierku a umiestnenie informačných tabúľ, mali veľmi obmedzenú výpovednú hodnotu.

Situáciu v Tatranskej Lomnici je možné označiť za ešte väčšmi nezvládnutú a žalostnú – horšie snehové podmienky, minimum dostupných informácií a chýbajúce značenie. V sezóne 2011/2012 boli v Tatranskej Lomnici upravované 2 trasy: jedna v okolí hotela Titris, druhá smerom na Starú Lesnú. V sezóne 2012/2013 mali byť upravované trasy v tejto lokalite tri: jedna smerom do kempu, druhá vedúca do Tatranských Matliarov, tretia smerujúca na Jamy. Aktuálne je ťažké povedať, ktoré trate majú byť vlastne prevádzkované.

Neoznačené trasy a trasy meniace sa zo sezóny na sezónu robia Vysoké Tatry nepriateľom bežeckého športu. Lyžiari možno už za bežeckých lyžovaním do Tatier už neprídu. Ba čo viac, po návrate domov budú robiť zlú reklamu celému regiónu.

Tento článok adresujeme nie len ľuďom, ktorým na lyžovaní záleží, ale predovšetkým kompetentným orgánom, ktoré sú zodpovedné sa vzniknutú situáciu. Taktiež by vhodné zverejniť, ako boli dotácie použité a kedy budú dostupné informačné letáky k tratiam a príslušné značenie priamo na bežeckých stopách.

Foto: Blúdiaci lyžiar nedaľeko Tatranskej Lomnice

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in IT lifestyle and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Tatranský škandál: Neoznačené bežecké trate napriek dotáciám

  1. peterjane píše:

    Ozran a tarozradca Mokos to ma na haku. Rattaj, Kroslak to iste. Bezkari nie su proste cielova skupina.

  2. Spätné upozornenie: Že na východe nie je robota? | IT lifestyle

  3. Spätné upozornenie: Nočné bežkovanie – aj tak sa dá | IT lifestyle

  4. Spätné upozornenie: Bežkujeme v Rakúsku, keďže v Tatrách nevydalo | IT lifestyle

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s