Že na východe nie je robota?

slaninaUž viackrát som sa nechal čítať, že uvažujem o stavbe príbytku vo východnejšej časti Slovenska. Mnohí nás však od tohto zámeru odhovárajú s tým, že na východe niet práce, že  tam ľudia žijú v strese z ruky do úst.

Tu by som si však dovolil parafrázovať Jána Baťu z jeho príhovoru z roku 1936: “Je práce, je jej toľko neurobenej, že ani za mnoho rokov sa všetká urobiť nedá. Treba stavať cesty, železnice, priehrady …” Samozrejme, ciest a železníc už máme relatívne dosť, napriek tomu som presvedčený, že Baťov výrok stále platí a práce je viac než dosť. Poďme si vymenovať niekoľko príkladov, určite vám napadne kopec ďalších.

Pestovanie zeleniny , produkcia mäsa a vajec. Asi vám netreba pripomínať rapídny nárast cien vajec v poslednom čase. Nie je veľká veda prenajať si kus pôdy a vypestovať tam reálnu mrkvu či nejaké zemiaky. Verte tomu, že na Slovensku sa už nájde mnoho ľudí, ktorí sú už presýtení supermarketovým ošiaľom. Navyše, bez extra povolení môžete chovať do 200 sliepok a predávať vajíčka.

Budovanie lokálnych elektrární. Závislosť Slovenska na jadrovej elektrine je zrejmá. Pritom v lokálnych podmienka fúka mnoho vetra, tečie veľa vody a vyhadzuje sa nemálo bioodpadu. Samozrejme, na postavenie elektrárne treba obrovské finančné investície (rádovo od 1 mil. euro), ale ak by sa dala skupina lokálnych obyvateľov dokopy, zrejme by to utiahli.

Život na dôchodku. Čo viem, so starostlivosťou o staršiu generáciu je to na Slovensku také všelijaké. Čo keby niektorí dôchodcovia jeseň svojho života v zariadení (keď to už musí byť) s krásnym výhľadom na Vysoké Tatry a so starostlivosťou zabezpečenou lokálnymi ľuďmi? Vhodné miesto je Vlková s krásnym výhľadom a rozumnou cenou za 1m2 pozemku, len asi 15km od Popradu.

Nízkoenergetické bývanie a priemysel. Jedna vec je vyrábať elektrinu a teplo, druhá vec je spotrebovávať menej elektriny a tepla. Zatepľovanie panelákov beží na plné obrátky,  avšak existuje ešte mnoho čiernych dier. Uvažovali ste niekedy, koľko peňazí sa vo vašom meste minie na verejné osvetlenie? Je veľa možností ako pridať ruku k dielu a znížiť energetickú náročnosť (nie len na východe).

Outsourcing IT služieb na východ. Nie každý holduje poľnohospodárstvu či stavebníctvu. Veľa ľudí pracuje v hlavnom meste v IT segmente. Bežný ítečkár presedí väčšinu dňa za monitorom. To isté by hravo zvládol aj z kancelárie v Liptovskej Tepličke alebo v Spišskom Štiavniku.

Označenie bežkárskej trate v Tatrách. Neurobenú prácu je možné nájsť na rôznych miestach a v rôznych odvetviach. Príklad za všetky sú neoznačené bežecké trate v Tatrách a okolí. A pritom, nejeden bežecký lyžiar by ocenil rozumné podmienky pre tento pekný šport.

Môj zoznam nie je nijako detailný ani úplný. Snažil som sa ukázať, že v poľnohosdárstve, priemysle a v službách je ešte veľa práce, ktorá môže byť efektívne realizovaná práve na východe Slovenska.

P.S.: Ak máte niekto na predaj kvalitné domáce poľnohospodárske produkty v rozumnej vzdialenosti od Popradu, dajte vedieť.

Reklamy

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in IT lifestyle and tagged , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Že na východe nie je robota?

  1. ani vo Vranove nie su na predaj kvalitne domace vyrobky,ovcie mäso,žinčica,syry a zelenina.

  2. Misojogi píše:

    Budovanie lokálnych elektrární.
    mas sice pravdu, ale elektrarne si vylobbovali umely zakaz obnovitelnych zdrojov takze ani veternu ani vodnu elektraren si nepostavis a momentalne su zakazane aj slnecne elektrarne s vynimkou stresnych do 30kW
    takze v Bananistane si nepomozes aj ked Tvoje napady sa mi pacia
    zial nepreziju prve stretnutie so slovensku byrokraciou

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s