Sedem riešení pre lepší Poprad

PopradUž parkrát sa mi dostal do uší názor, že Poprad je diera. Povedal som si, že aj to je názor. Aby sa podobné názory ďalej nerozširovali je potrebné Poprad a okolie zveľaďovať a upevňovať jeho pozíciu v regióne. Popradčania sa často ponosujú, že je málo práce, že je slabo platená, že je to tam celé kus na figu. Pesimisti hovoria, že aj Bratislava ide dolu vodou, ale ani to Popradu samo o sebe nepomôže. Je načase sa pozrieť na život v podtatranskej metropole z pozitívnejšieho uhla pohľadu. Čo treba robiť v Poprade, aby “lepšie bulo”? Tipy sú radené skôr náhodne, určite nie podľa dôležitosti.

1. Poriadna škola. Nie som odborník na základné a stredné školy. Ale často sa hovorí, že v Bratislave na najväčší výber. Zdá sa, že alternatívne vzdelávanie je užitočná vec, napr. taký International Baccalaureate. To by bolo, keby sa rodičia presťahovali do Popradu kvôli super škole.

2. Minipivovar. Popradské pivo má históriu siahajúcu do 19. storočia. Samozrejme, so svojimi silnými a slabými chvíľkami. Aktuálne je osud popradského pivovaru spečatený a uvedenú fotografiu bude čoskoro možné považovať za archívnu.

IMAG0156Dobrá správa je, že pivo je možné vyrábať aj bez obrovských vstupných nákladov (stačí googliť). Na vybudovanie minipivovaru stačí asi 100 tisíc euro. Následne je potrebné presvedčiť lokálnych obyvateľov, aby zabudli na všakovaké dovezené značky a zamerali sa na tú našu lokálnu. V pohode by sa mohlo naďalej volať Tatran.

3. MiniZOO. V Poprade nie je ZOO. Nie žeby ZOO bolo treba, ale priestor okolo vybudovaných cyklochodníkov by mohol byť zaujímavejší. Keď to funguje v Rakúsku, prečo by to nemalo byť dobré aj pre nás.4. Ovčia vlna ako izolačný materiál. Vlna sa už veľmi nevyrába, ovce sa nechovajú, krajina nie je taká pekná ako voľakedy. Na druhej strane sa vyrába kopec umelých materiálov na zatepľovanie. Povedzme si úprimne: “Toto chceme my?!?” U našich západných susedov do beží. Pre inšpiráciu: Isolena.

5. Bioodpad. Milý čitateľ, teraz chvíľu presťaň čítať a choď sa pozrieť, koľko bioodpadu si dnes vyhodil. Aká škoda. Odporúčam naštudovať čosi o bioodpadoch a potom môžeme diskutovať čo s tým. Podľa mojich aktuálnych informácií sa plánuje recyklácia kuchynských olejov. Má to dobrý smer a je to už len krok k bioplynu.

6. Lezecká stena na bytovke. Uznávam, že v okolí je veľmi veľa prírodných lezeckých destinácií a krytú lezeckú stenu máme napr. v Maxe. Ale možno by predsa len stálo zato, obetovať nejakú tú bytovkovú stenu na tento účel.

7. Viac pozornosti v nemocnici. Sa mi dostalo do uší, že popradská nemocnica je nič moc – že vraj si tam pacientov dovezených sanitkou veľmi nevšímajú. Možno by stálo zato popracovať na spokojnosti pacientov. Veď zdravie máme len jedno. No traumatológiu si chvália.

Zatiaľ toľko. Môj zoznam nie je nijak finálny. Iba som chcel poukázať, ako sa dá pozerať na PP pozitívne. V budúcich dieloch môjho naunavného seriálu chcem predstaviť analýzu popradského trhu práce a tiež predstaviť niektoré zaujímavé podtatranské firmy.

Foto zdroj: www.futsalslovakia.sk

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in Poprad Tatry and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s