Ako si zachovať ľudskú tvár v podnikaní

anselm_grunHovoria vám niečo mená ako Ján Košturiak, Anselm Grün, Ján Šlinský, Daniel Hevier, Stano Lajda, Marián Kolník, či Bernard Mišovič? Títo páni a ešte niekoľko ďalších vystúpilo na konferencii s príznačným názvom: Podnikanie s ľudskou tvárou. V niekoľkých bodoch zhrniem inšpiratívne pohľady rečníkov, čo znamená podnikať s ľudskou tvárou.

  1. Platiť dane. Štát vyberá často až absurdné dane a vyzbierané peniaze nevyužíva vždy rozumne. Úlohou podnikateľa je dane zaplatiť a vyvíjať tlak na vládu, aby boli peniaze dobre využité. Neplatiť dane a len lamentovať, že s nimi štáť zle hospodári k ničomu dobrému nevedie. Každá daňová optimalizácia musí prebehnúť v medziach platných zákonov a treba podnikať tak, ako keby bol Ježiš tichým spoločníkom vo firme (Anselm Grün).
  2. Pristupovať ku kolegom a zákazníkom s láskou. Keď naše slová nie sú v súlade s našim vnútorným postojom, tak sa nato časom príde a bude to znamenať stratu zákazníkov a rozpad tímov (Marián Kolník).
  3. Pomáhať tým, ktorým skutočne môžeme pomôcť. Keď je človek úspešný, tak sa očakáva, že bude pomáhať ostatným. Nie je však možné pomôcť všetkým, preto je dobré zadefinovať oblasť pomoci (napr. problémová mládež, týrané žený, chudovní ľudia v krajinách tretieho sveta) a pomáhať, keď sa druhá strana naozaj snaží a nie je len lenivá. Anselm Grün pôsobí v kláštore Münsterschwarzach a väčšina jeho duchovných cvičení je dlhodobo obsadená.
  4. Prekonávať strach a prinásať niečo užitočné. Snaha prinášať úžitok so sebou prináša mnoho neúspechov. Neúspech je vynikajúca škola. Čitajte viac o živote Daniela Heviera.
  5. Pracovať vytvrvalo a s presvedčením. Ján Šlinský ide za svojim snom už viac ako 20 rokov. Vôbec neprekáža, že ho mama vyhodila z pozemku, lebo stavia “kolotoče” a celá dedina sa im smeje. Týmto kolotočom sa teraz hovorí Agrokruh a motivačná prednáška Jána Šlinského odznela aj v rámci TEDxBratislava.
  6. Prevzať na seba úlohu podnikateľa. Niektorí majú pocit, že sa podnikanie týka iba veľkých firiem. Avšak každý má byť podnikateľ a podnikať so svojim talentom a životom, byť tvorcom svojho života a objavovať vlastnú cestu (Ján Košturiak).
  7. Najlepšie dôchodkové poistenie sú dobré vychované deti. Sú ľudia, čo investujú do pozemkov, do akcií či drahých kovov. Stále sa boja, že sa ich peniaze znehodnotia, pritom to najdôležitejšie sa už znehodnotilo: rodina, vzťahy s priateľmi a pokoj v duši.

Obsah konferencie sa nedá zhrnúť do niekoľkých bodov na blogu, ide skôr o referenciu na zaujímavých inšpiratívnych ľudí, ktorých je najlepšie zažiť osobne. Ale nezabudnite si prečítať príspevok o konferencii z pohľadu organizátora Jána Košturiaka: Stretnutie bohatých.

Foto: IPA Slovakia

About tomaskuzar

interested in web technologies and web marketing
This entry was posted in IT lifestyle, Project Management and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s